Sanat Ve Tarihin Buluşma Noktası

Sevil Dolmacı’ya ait Sevil Dolmacı Art Gallery Mayıs ayında Kathy Battista küratörlüğünde «Çağdaş Sanatta Natürmort» ismiyle ilk sergisini gerçekleştirecek.

Sevil Dolmacı Sanat Yatırım ve Proje Danışmanlığı üç farklı yapıdan oluşmaktadır. Sevil Dolmacı Art Consultancy kurucumuz Sevil Dolmacı direktörlüğünde ikinci el pazarda nadir bulunan eserler üzerine yoğunlaşırken aynı zamanda kurumsal projelere imza atmaktadır.

Sevil Dolmacı Art Gallery küratörü ve direktörü Kathy Battista sergi programı ve sanatçı listesi üzerine çalışmaktadır. Galeri Mayıs ayında Battista küratörlüğünde «Çağdaş Sanatta Natürmort» ismiyle ilk sergisini gerçekleştirecektir. Sergide yurtiçinden ve yurtdışından yükselmekte olan isimler yer alacaktır.

Bu iki yapı Villa İpranosyan’da bulunmaktadır.

Sevil Dolmacı Art Residency ise Türkiye’den ve yurtdışından yükselmekte olan genç sanatçıları konuk ederek eserlerini Abbasağa’da bulunan diğer binamız olan tarihi bir Rum Köşkü’nde sergilemektedir.

Villa ipranosyan

Sevil Dolmacı Art Gallery, Mayıs 2020 itibariyle Beşiktaş, Abbasağa’da bulunan yeni binası Villa İpranosyan’da yeni galeri sistemi ve sanatçı programıyla hizmet vermeye başladı.

İkinci derece tarihi eser statüsünde olan yeni galeri mekânı, 1922-1945 tarihlerinde hazırlanan Pervititch haritalarında ‘’Villa Ipranosian’’ adıyla yer almaktadır. Adını 20. yüzyılın başında tekstil tüccarlığı yapan Ermeni asıllı İbranosyan ailesinden alan bina, duvar süslemeleri, kalem işçiliği ve mermer kolonları korunarak galeri ve sergileme sistemine özel olarak yeniden düzenlendi.

Teras katıyla beş katlı olan galerimizin ilk katı koleksiyon sergilerine ayrılmakta olup, Türk sanatından ve dünyadan sanat tarihine girmiş kurumsallaşmış isimlere yer vermektedir. Fahrelnissa Zeid, Nejad Melih Devrim, Ömer Uluç, Seyhun Topuz, Mehmet Güleryüz, Markus Lüpertz, Jannis Kounellis, Peter Halley, Jiri George Dokoupil,  Sarah Morris gibi isimlerin öne çıkan dönemlerini izleyicinin beğenisine sunar.

İkinci ve üçüncü katlarda ise galeri tarafından temsil edilen Türkiye ve dünyadan genç isimlerin solo odaları yer almaktadır. Haluk Akakçe, Nejat Satı, Şahin Demir, Bahar Oganer, Alea Pınar Du Pre ve Çağatay Odabaş’a ek olarak Yasin Uysallar, Ozan Oganer, Robert Janitz ve Theodore Boyer temsil ettiğimiz isimler arasındadır.

https://www.babmagazine.com/sanat-ve-tarihin-bulusma-noktasi/