Şamdan Plus’tan sanata katkı

Şamdan Plus Dergisi ‘Türkiye’de Sanat Koleksiyonerliği’ başlığıyla bir webinar düzenledi. Hasan Bülent Kahraman’ın yönettiği webinar’a, Yahşi Baraz, Agah Uğur, Leyla Alaton, Sarp Evliyagil ve Sevil Dolmacı konuşmacı olarak katıldı.

Turkuvaz Medya Grubu dergilerinden Şamdan Plus’ın organize ettiği ‘Şamdan Plus ile Sanat Webinar Dizisi’nin ilki ‘Türkiye’de Sanat Koleksiyonerliği’ başlığıyla geçen hafta gerçekleşti. Yoğun ilgi gören webinar’ı, sanatçı, sanatsever, koleksiyoner ve sanat profesyonellerinden oluşan geniş bir kitle izledi.

Işık Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Rektör Yardımcısı, Görsel Sanatlar Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın yönettiği webinar, Şamdan Plus Genel Yayın Yönetmeni ve Sabah gazetesi yazarı Bülent Cankurt’un konuşmasıyla açıldı. Cankurt, konuşmasında Şamdan Plus Dergisi’nin ilk gününden bu yana sanata ve sanatçıya olan desteğini dijital olarak da sürdürdüğünü, pandemi nedeniyle yüz yüze gelemediğimiz bu ortamda sanat buluşmaları başlattıklarını ve webinar serisinin ilk konusunun ‘Türkiye’de Sanat Koleksiyonerliği’ olduğunu vurguladı. Açılış konuşmasından sonra sözü alan Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, oturumun çerçevesini; Türkiye’de sanat koleksiyonculuğunun son 50 yıldaki durumu ve bugünkü sorunları olarak çizdi. ‘Sermaye birikimi çeşitli dönemlerde oluşturduğu yeni formasyonlar koleksiyonculuğun gelişimini ne şekilde etkiledi’ ve ‘Türkiye’de son 15-20 yılda daha farklılaşan sanatsal üretim gerçekliği genç kuşak koleksiyoncuların yapılanmasını nasıl etkiledi’ sorularına oturumda yanıt arandı.

Konuşmacılardan Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, sözlerine sanat aşığı ve destekçisi olduğunu söyleyerek başladı. Feminist olduğu için feminiz min sanatını da desteklediğini ve bu alandaki eserleriyle feminizm denince ilk akla gelen ve dünya çapında da tanınan sanatçı Şükran Moral’i takip ettiğini belirtti. Alaton, Türk kadın sanatçılarının yurtdışında tanınması gerektiğini ve özellikle bu konuda çok çalıştığını söyledi.

Daha sonra Galeri Baraz Kurucusu Yahşi Baraz, Türkiye’de koleksiyonculuğun değişen noktalarını özetledi. Sosyal olguların sanata olan etkisini değerlendirdi, başta resim sanatıyla lanse edilen koleksiyonculuğun dönüşümünü Batı’daki bakış açısıyla kıyasladı. İyi bir koleksiyoncunun dünya sanatını da tanıması, takip etmesi ve bir sanat danışmanıyla çalışması gerektiğinin altını çizdi. Boğaziçi Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Agah Uğur, konuşmasında Türk koleksiyonculuğun ağırlıklı olarak statü gereği yapılması gereken mecburiyet gibi görmemek gerektiğini vurguladı. İyi bir koleksiyon için tutku, bilgi ve görgünün bir arada olması gerektiğini, fonlama ve bütçenin çok sonra geldiğini söyledi.

Müze Evliyagil Kurucusu, Ajans Türk Yönetim Kurulu Başkanı Sarp Evliyagil, Türk sanatının gelişmesi için en başta Türk sanatseverlerin onları desteklemesi gerektiğinin altını çizdi. Ankara’da ve İstanbul’daki sanat platformlarını ve müze açma sürecini özetledi. Kendi sanat yönelimini ise, 1950’den günümüze modern ve çağdaş sanatı çerçevesinde işler olarak tarif etti. Sanat Danışmanı Sevil Dolmacı da, danışmanlık ve küratörlük desteğinin sanat koleksiyonerliğindeki önemine değindi.

Dolmacı, sanata ilginin gittikçe yoğunlaştığını, yeni koleksiyoner profilinin ise daha bilinçli olduğunu, önceki dönemlerde yapılan hataların tekrarlanmadığını ve bilinçli tercihler yapıldığını vurguladı. Konuşmacıların, seçkilerini ve koleksiyonlarını hangi alanlarda seçtiklerini ve sebeplerini de anlattığı webinar’ı çok sayıda sanat tutkunu izledi.